072-3385303

חומרי הדברה - מה באמת מתרחש בסביבה שלנו

חומרי הדברה - מה באמת מתרחש בסביבה שלנו

בכל פעם שאנו יוצאים אל השדות המלבלבים של ארץ ישראל, או אל שבילי הפרדסים הסמוכים למושב בו אנו מתגוררים, בזמן זמזום שירי מולדת, פסיעה בין שדות פורחים ושאיפת ריח ההדסים מן הפרדס – חשוב שנדע שבין זמזום לשאיפה, נכנסים לגופינו חומרי הדברה מסוכנים שאנו שואפים לריאות מבלי לדעת!


בשנים האחרונות מתפרסמים יותר ויותר מחקרים המוכיחים את הנזקים שאנו חשופים אליהם עקב שאיפת חומרי ההדברה המפוזרים בארץ, בעיקר באזורים בהם קיימת חקלאות, שדות רבים, וצמחייה.

ישראל - ארץ זבת חלב, דבש וחומרי הדברה

בין מחקר למחקר, גם בארץ וגם בעולם, ישראל התגלתה בין המדינות בהן שיעורי ההדברה הם מהגבוהים בעולם, וחשוב לדעת כי חומרי ההדברה שאינם טבעיים או אורגניים המפוזרים על הצמחייה, שנועדו להדביר מזיקים הנמצאים כל הזמן באוויר, טמונים בקרקע, נמצאים בתוך המים, וחודרים למזון שאנו אוכלים, ולכן הם בראש הנושאים שיש לטפל בהם בכל הנוגע לבריאות שלנו.

הגברת מודעות ולקיחת אחריות

כמו בשאר המדינות בעולם בהן התגלו חומרי הדברה מסוכנים באוויר, גם בארץ חשוב להגביר את מודעות הציבור לחומרי הדברה מסוכנים הנמצאים באוויר.

בארצות הברית למשל, קיים חוק פדראלי המרכז את הסמכויות בכל הנוגע להדברת הסביבה, מעלה את המודעות, ומקטין את הסיכונים.
בארץ אין סמכות אחת העוסקת במניעת הסיכונים והדבר נתון לרשויות רבות שחולקות באחריות.

אז כיצד מתמודדים?

כדי למנוע את הסיכון שלנו האזרחים ובעלי החיים שיכולים להיפגע מחומרי ההדברה, חשוב להתחיל למנוע את הפצת חומרי ההדברה שיכולים להוות לנו סיכון.
הפחתת הסיכון תתחיל רק דרך הרתעה של הרשויות המטפלות שהן: משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, התמ"ת וכלל הרשויות שאמורות לדאוג לבריאות הציבור.

אותן רשויות עליהן להטיל סנקציות אכיפה ממש כמו במדינות אחרות, הכוללות קנסות לגופים המדבירים עם הדברה כימית, ואף הופעה של הגורמים המרעילים את הסביבה בבית המשפט.

הגנו על עצמכם מפני הדברה מזיקה

מכיוון שבימים אלה בארץ אין אכיפה בכל הנוגע להדברה שמזיקה לבריאותנו, אנו יכולים לצמצם את הנזק בעצמינו במספר דרכים:

  • יש לשטוף תמיד את הירקות והפירות שאנו אוכלים.
  • חשוב לטייל רק ליד מטעים המגדלים פירות וירקות בגידול אורגאני, וללא הדברה כימית!
  • את הגינה חשוב להדביר בהדברה אורגאנית או ביולוגית (הביאו חתול לגינה, ובדקו מהי הדברה אורגאנית).
  • נסו להעלות את המודעות דרך הרשתות החברתיות, ובשיחות עם אנשים, על מנת שהרשויות יושפעו מהחוקים הפדראליים של מדינות אחרות, וזאת על מנת שיהיה מודל חדש לחומרי הדברה בישראל.
  • שמרו על הסביבה כמה שניתן על ידי פחות זיהום, יותר טיפוח, ופחות רעל באוויר.
מלאו פרטים בטופס
ונחזור אליכם בהקדם: